قند دو ساعته

 آزمایش قند دو ساعته

قنددوساعته

آزمایش قند خون دو ساعته یا B.S (2 hpp) چیست ؟

آزمایش قند خون دو ساعته برای بررسی وجود یا عدم دیابت انجام می شود. اگر دیابت داشته باشید بدن شما برای متعادل نگه داشتن قند خونتان انسولین کافی تولید نمی کند.یعنی سطح قند خون شما خیلی بالا است و به مرور زمان می تواند منجر به مشکلات جدی مثل آسیب به اعصاب و چشم ها شود.

این آزمایش مشخص میکند بدنتان پس از خوردن یک وعده غذایی چطور به قند و نشاسته واکنش نشان می دهد.وقتی غذا را در معده تان هضم می کنید یا قند و شیرینی می خورید، گلوکز یا قند خون به سرعت بالا می رود.در نتیجه پانکراس شما برای کمک به حرکت دادن این قندها از خون به سلول های ماهیچه ها و دیگر بافت ها برای استفاده به عنوان سوخت انسولین آزاد می کند.سطح انسولین و قند خون دو ساعت پس از غذا باید به حالت عادی برگردد. اگر سطح گلوکز خون پس از این مدت بالا بماند ممکن است دیابت داشته باشید.

قند خون و زمان دقیق اوج میزان قند خون بستگی به رژیم غذایی فرد دارد.

آزمایش قند دو ساعته بعد از غذا ، نشان میدهد بدن شما چقدر گلوکز یا قند اضافه را حذف میکند. این آزمایش قند در افراد نشان می دهد ، بررسی گلیکوزوری در غیاب گلیکومی ، بیماران با سندرم متابولیک و افرادی که سابقه خانوادگی عدم تحمل به کربوهیدرات ، تصلب شرایین یا تولد نوزاد بزرگتر از حد نرمال مورد ارزیابی قرار میگیرد.

 

تست قند خون دو ساعته 2HPP Glucose) Two-Hour Postprandial Glucose)

آزمایش قند خون 2 ساعت پس از غذا، که به اسم تست 2hpp نیز شناخته می شود،در این تست پس از آزمایش خون ناشتا و خوردن صبحانه‌ معمولی، مجدداً آزمایش تکرار می‌شود. در صورتی که بیمار مشکلی داشته باشد، طی 2 ساعت قندخون وی تنظیم نمی‌شود. لازم به ذکر است که مصرف داروهایی که بر نتیجه آزمایش اثرمی گذارند باید بررسی شود .

زعایت نکات مهم قبل از ازمایش

 • قبل از آزمایش حداقل 12 – 10 ساعت ناشتا باشید و در طی ناشتایی از مصرف چای و قهوه پرهیز نمائید اما نوشیدن آب در حد لازم مانعی ندارد. (زمان ناشتایی نباید کمتر از 8 ساعت و بیشتر از 16 ساعت باشد)
 • پس از این که نمونه خون برای اندازه گیری قند خون ناشتا از شما گرفته شد صبحانه معمولی که هر روز می خورید را میل نمائید.
 • با شروع صبحانه ساعت را یادداشت کنید و طوری وقت را تنظیم نمائید که دقیقاً دو ساعت بعد از شروع صبحانه در آزمایشگاه حضور داشته باشید .
 • مدت زمانی که غذا را میل می کنید نباید بیش از۲۰ دقیقه به طول انجامد.بهتر است صبحانه معمول خود را به همراه بیاورید و در محل آزمایشگاه یا در نزدیکی آن میل نمایید و تا زمان انجام آزمایش در آزمایشگاه منتظربمانید. زیرا، به هم خوردن زمان فوق یعنی کمتر از 2 ساعت یا بیشتر از دو ساعت سبب اشتباه در نتیجه آزمایشات خواهد شد.
 • قبل از انجام نمونه گیری و در حین 2 ساعت آمادگی، از انجام ورزش سنگین و هرگونه فعالیت بدنی غیر معمول خودداری نمایید.
 • اگر باردار باشید احتمالا لازم نیست ناشتا باشید.
 • دقت کنید پزشکتان باید درباره تمام داروهای شیمیایی، گیاهی، ویتامین ها و مکمل هایی که مصرف می کنید اطلاع داشته باشد.
 • آزمایش قند ناشتا و ۲ساعته را در یک روز انجام دهید .

مواردی که سبب اختلال در نتایج ازمایش میشود

 • قبل از انجام آزمایش (در طی مدت ناشتایی شب قبل) و در حین 2 ساعت آمادگی اکیداً از مصرف دخانیات اجتناب نمائید زیرا سبب اختلال در نتایج آزمایش می گردد.
 • در طی 2 ساعت امادگی از مصرف  هر نوع خوردنی و آشامیدنی ( به استثنا مقدار کم آب )  خود داری نمائید.روزی که قرار است آزمایش از شما به عمل آید به هیچ عنوان از قرصهای پایین آورنده قند خون استفاده ننمایید، در غیر اینصورت آزمایشگاه را مطلع نمایید.
 • مصرف استامینوفن قبل از آزمایش ممکن است باعث افزایش کاذب قند خون شود، ‌بنابراین توصیه می شود که در صورت مصرف، ‌موضوع را به پزشک اطلاع دهید. آزمایش را حتماً قبل از ساعت ۱۰ صبح شروع کنید و از انجام آن در ساعات دیرتر خودداری کنید.

دلیل آزمایش قند خون دو ساعته

آزمایش قند خون 2 ساعت پس از صبحانه B.S (2 hpp) زمانی تجویز می شود که پزشک بخواهد بداند شما دیابت یا دیگر اختلالات مربوط به انسولین را دارید یا خیر. به خصوص اگر علائمی مثل علائم زیر را داشته باشید:

 • تشنگی غیر معمول
 • تاری دید
 • خستگی
 • عفونت مکرر
 • زخم هایی که دیر خوب می شوند

آزمایش قند دو ساعته در بارداری

اگر باردار باشید ممکن است لازم باشد آزمایش (2 hpp) را برای غربالگری دیابت بارداری بدهید؛ دیابت در بارداری می تواند پیش بیاید. آزمایش غربالگری دیابت خطر ایجاد مشکلات برای سلامتی شما و نوزاد را کاهش می دهد.

چه آزمایشات دیگری ممکن است با آزمایش B.S (2 hpp) داشته باشم ؟

آزمایش قند خون ناشتا: این آزمایش مقدار قند را در خون شما اندازه گیری می کند.

آزمایش A1C (هموگلوبین گلیکوزیله): این آزمایش متوسط قند خون شما را طی 2 تا 3 ماه آخر اندازه گیری می کند.

تست تحمل گلوکز خوراکی: این آزمایش توانایی بدن شما را برای مصرف قند پس از نوشیدن مقدار استانداردی در یک نوشیدنی شیرین بررسی می کند.

 

نتایج آزمایش قند خون دوساعته

نتایج نرمال آزمایش قند خون 2 ساعته شامل دو مورد زیر می شود:

برای افرادی که دیابت ندارند: کمتر از 140 میلی گرم بر دسی لیتر

برای افرادی که دیابت دارند: کمتر از 180 میلی گرم بر دسی لیتر

اگر سطح گلوکز خون شما هنوز پس از 2 ساعت خوردن غذا یا 1 ساعت بعد از آزمایش تحمل گلوکز دیابت بارداری بالا باشد یعنی دیابت دارید.

 

.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.