آزمایش شمارش کامل سلول های خون یا تست CBC

آزمایش شمارش کامل سلول های خون یا تستCBC

شمارش کامل خون یا آزمایش CBC یک آزمایش خون شایع میباشد که به تشخیص و بررسی برخی اختلالات کمک می کند.افزایش یا کاهش تعداد سلول های خونی در تست CBC که با توجه به میزان طبیعی گلبول های خونی بسته به سن و جنسیت فرد مشخص می شود به تشخیص اختلالات و عفونت ها کمک می کند.

باشمارش کامل خون با استفاده از تست CBC می توان طیف گسترده ای از اختلالات از جمله کمخونی و عفونت تا سرطان را تشخیص داد.

سه نوع اصلی گلبول خون

در تست CBC شمارش سه نوع اصلی گلبول خون از جمله گلبول قرمز؛گلبول سفید و پلاکت صورت می گیرد.

*گلبول قرمز: که وظیفه ی حمل اکسیژن را بر عهده دارد و باعث خروج دی اکسید کربن می شود با استفاده از ازمایش CBC دو مولفه از آن اندازه گیری می شود :

-هموگلوبین که حامل اکسیژن است

-هماتوکریت که درصد گلبول قرمز در خون میباشد

میزان پایین هموگلوبین و هماتوکریت در آزمایشCBC نشان دهنده ی کم خونی است.

*گلبول سفید :وظیفه ی مقابله با عفونت را بر عهده دارد.افزایش یا کاهش تعداد گلبول های سفید که در تست CBC مشخص می شود میتواند نشان دهنده ی عفونت و التهاب یا سرطان باشد.

*پلاکت ها: به کنترل خونریزی هنگام زخم و جراحت و تشکیل لخته ی خون کمک می کند.تغییر در تعداد پلاکت های خونی شما را در معرض خطر خونریزی شدید قرار می دهد و نشان دهنده ی بیماری جدی است.

 

فرایند انجام تست CBC

معمولا قبل از انجام تست CBCنیازی به ناشتا بودن بیمار نیست اما باید در نظر داشته باشید که مصرف غذای پرحجم و سنگین  ممکن است در روند تشخیص اختلال ایجاد کند .

تجویز تست CBC توسط پزشک ممکن است به عنوان چکاپ روتین یا بروز علایمی مربوط به خونریزی و عفونت و کبودی صورت گیرد.همچنین به هنگام بروز علایمی از جمله :خستگی؛ضعف و التهاب نیز ممکن است پزشک برای تشخیص بیماری تست CBC را تجویز کند.

 

معمولا نمونه خون از رگ ساعد یا رگ پشت دست گرفته می شود.

تست CBC در بزرگسالان :

ابتدا پوست شما را با پنبه آغشته به الکل ضدعفونی می کنند

وسیله ای به نام شریانبند را دور بازو محکم می کنند تا رگ متورم شود

به وسیله ی سرنگ نمونه گیری انجام می شود و شریانبند باز میشود و روی قسمت زخم چسب زخم گذاشته می شود

نمونه به لوله های آزمایشگاهی که با برچسب مشخصه گزاری شده اند منتقل میشود و برای انجان فرایند شمارش سلول های خونی به آزمایشگاه فرستاده میشوند.

تست CBC برای نوزادان

نمونه گیری برای تست CBC  در نوزادان از قسمت پاشنه ی پای نوزاد انجام می شود به این صورت که پرستار پاشنه ی پای نوزاد را استریل کرده و یک سوزن کوچک بنام لنست را وارد آن میکند . سپس به آرامی پاشنه ی پا را فشار می دهد و مقدار کافی خون را برای بررسی و آزمایش دریافت می کند.

تستCBC در دوران بارداری

در دوران برداری از جمله اولین آزمایش های تجویز شده توسط پزشک آزمایش شمارش کامل سلول های خونی یا CBC می باشد که برای بررسی هموگلوبین و کم خونی و همچنین عفونت های احتمالی صورت می گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.