کلسترول

کلسترول

کلسترول چیست؟

نوعی از لیپید است. این ماده مومی و چربی شکل است که  توسط کبد ساخته می شود و کبد نیز از آن برای تولید صفرا استفاده می کند که به هضم غذاها کمک می کند.

بسیاری از سلول های بدن به آن نیاز دارند که به غشای سلولی برای تشکیل لایه ها کمک می کند.این لایه‌ها از محتویات سلول محافظت کرده و نقش مهمی درحفظ غشای سلولی و ساخت هورمون ها ایفا می کندو همچنین برای ساخت هورمون های خاص و تولید ویتامین D مورد نیاز است.

کلسترول از مواد طبیعی است که در بدن ساخته می شود. مقادیرعمده این ماده (75%) توسط کبد و میزان کمتری ازآن (25%) از طریق مواد غذایی وارد بدن می شود.

 

علائم کلسترول بالا کدامند؟

افزایش مقدار کلسترول عمدتا با علائم خاصی همراه نیست. این در حالیست که مقادیر بیش از حد آن با ایجاد پلاک در شریان ها سبب تصلب شراین، سختی عروق و در نهایت حمله قلبی می گردد.

 لیپوپروتئین ها

کلسترول محلول در آب نیست، پس نمی تواند به خودی خود در خون جریان یابد.

برای کمک به انتقال کلسترول، کبد لیپوپروتئین ها را تولید می کند.

لیپوپروتئین ها ذراتی هستند که از چربی و پروتئین ساخته شده اند این ذرات کلسترول و تری گلیسیرید ها (نوع دیگری از انواع لیپید ها) را در جریان خون حمل می کنند.

لیپوپروتئین کم چگالی(LDL)

این نوع لیپوپروتئین که به LDL یا چربی بد معروف است، می‌تواند باعث رسوب در دیواره رگها شوند و رگ ها را باریک نماید. هرچه LDL بیشتری در خون موجود باشد، خطر بیماری قلبی در افراد بیشتر می‌شود.

لیپوپروتئین پرچگال (HDL)

باعث انتقال کلسترول از سلول به کبد و یا انتقال آن به خارج از بدن به عنوان مواد زائدمی شود. به همین دلیل HDL به عنوان چربی خوب شناخته می شود و هر چه سطح آن بیشتر باشد بهتر است.

 لیپوپروتیئن خیلی کم چگالی (VLDL).

این نوع لیپوپروتئین که شبیه کلسترول LDL است، اما میزان چربی در آن بیشتر از همه بوده و میزان خیلی کمی پروتئین دارد.

تری گلیسیرید

نوع دیگری چربی خون است که در خون موجود است و از انواع خیلی کم چگالی می‌باشد. کالری اضافی، الکل یا قندخون موجود در بدن به تری گلیسیرید نبدیل و در سلول‌های چربی درون بدن ذخیره می‌شوند.افزایش سطح‌تری گلیسیرید باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های عروق کورونری، دیابت و کبد چرب می‌شود.

داشتن کلسترول کافی برای رفع نیازهای بدن مهم است اما داشتن کلسترول بالا در بدن می تواند مشکلاتی ایجاد کند. بالا بودن سطح کلسترول  هیپرکلسترولمی(Hypercholesterolemia) نام دارد .

اگر سطح کلسترول خون پایین باشد، این وضعیت هیپوکلسترولمی (Hypocholesterolemia) نامیده می شود.

چه چیزی باعث بالا رفتن کلسترول می شود؟

خوردن غذا هایی که دارای چربی های اشباع و چربی های ترانس هستند، فعالیت کم بدن و سیگار کشیدن دیابت و کم کاری تیروئید همچنین، ژنتیک می تواند شانس افراد را برای بروز و پیشرفت چربی بالا تحت تاثیر قرار دهد.

هدف از آزمایش

  • برای ارزیابی خطرات قلبی استفاده می شود.
  • برای انجام این آزمایش باید حداقل ۱۲ ساعت ناشتا بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.