آزمایش قندخون چیست و چرا ضروری است ؟

آزمایش قند خون چیست و چرا ضروری است ؟

 

ازمایش قند خون روشی است که میزان قند خون یا گلوکز را در خون شما اندازه گیری می کند. ممکن است پزشک شما برای تشخیص دیابت این ازمایش را تجویز کند.البته افراد دیابتی نیز برای مدیریت دیابت خود از این تست استفاده می کنند.

نتایج مربوط به تست قندخون فوریست و موارد زیر را به شما اطلاع میدهد

  • رژیم غذایی یا ورزش شما باید تغییر کند.
  • داروهای مربوط به دیابت شما مفید بوده است یا خیر
  • سطح قند خون شما زیاد است یا کم
  • آیا اهداف درمانی شما برای دیابت قابل کنترل است؟

 

انواع آزمایش قند خون

ازمایش قندخون به دو روش انجام میشود . افرادی که دیابت خود را کنترل یا مدیریت میکنند برای انجام روزانه ی این تست انگشت خود را با استفاده از یک گلوکومتر سوزن میزنند .روش دیگر نیز خون گیری به روش ازمایشگاهی است.

به طور کلی غربالگری دیابت از نمونه خون استفاده میشود که باید بیمار بصورت ناشتا به ازمایشگاه مراجعه کند.دراین ازمایش میزان قند خون یا هموگلوبین گلیکولیزه بدن را اندازه گیری میکنند که به آن ازمایش هموگلوبین A1c نیز گفته میشود.

 

آزمایش قند خون چگونه انجام میشود؟

برای نمونه گیری پرسنل درمانی یک سوزن را در رگ شما فرو میکنند و خونگیری انجام می دهند.توجه داشته باشید که قبل از ازمایش FBS باید به مدت 12 ساعت ناشتا باشید.

بعضی اوقات برای بررسی گلوکز ادرار نمونه ادرار تصادفی جمع اوری می شود. برای انجام ازمایش تحمل گلوکز یک نمونه خون ناشتا از فرد گرفته میشود. و سپس به میزان 75 یا 75 گرم گلوکز به فرد داده میشود تا ان را در اب حل کرده و بنوشد.سپس در فواصل 1و2و3 ساعت بعد از خوردن محلول نمونه خون از فرد گرفته میشود تا ازمایش قند خون درین فواصل گرفته شود.این پروتوکا بدن فرد را برای پردازش گلوکز به چالش میکشد.سطح قند خون بعد از نوشیدن این محلول بالا میرود و لوزوالمعده را تحریک میکند تا انسولین را در جریان خون ازاد کند.انسولین اجازه میدهد تا گلوکز توسط سلول ها گرفته شود.

با گدشت زمان سطح قند خون دوباره کاهش میابد.هنگامی که فدر قادر به تولید انسولین  کافی نیست یا سلول های بدن در مقابل اثرات ان مقاومت میکنند؛ در نتیجه گلوکز کمتری از خون به سلول منتقل میشود و سطح قند خون بالا میماند.

تست های خانگی

با استفاده از گلوکومتر میتوان تست قند خون را در خانه انجام داد.مراحل دقیق ازمایش های سنجش قند انگشتی بسته به نوع گلوکومتر متفاوت است.

روش کیت های خانگی سنجش قندخون شامل سوزن زدن انگشت و قرار دادن قطره ی خون روی یک نوار گاوکومتر است.نوار معمولا درون دستگاه قرار میگیرد و نتایج در عرض 10 تا 20 ثانیه روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

 

نظارت مداوم بر گلوکز با روش دستگاه  CGM

درین روش حسگر گلوکز به زیر پوست شما وارد میشود و قند موجود در بافت بدن را به طور مداوم اندازه گیری می کند. این دستگاه هر زمان میزان قند خون شما خیلی کم یا زیاد باشد یه شما هشدار میدهد. درین روش برای کالیبره کردن دستگاه باید قند خون خود را دوبار در روز بررسی کنید.

 

 

نتایج تشخیصی آزمایش قند خون

 

  1. زیر صد گرم در دسی لیتر یعنی 5.7درصد : قندخون طبیعی
  2. بین 110-125 میلی گرم در دسی لیتر  یعنی 5.7-6.4 درصد: پیش دیابت
  3. بیشتر یا برابر 126میلی گرم در دسی لیتر یعنی 6.5 درصد :دیابت

 

غربالگری و تشخیص

ازمایش های زیر ممکن است برای غربالگری و تشخیص دیابت نوع 1؛تیپ2 یا پیش دیابت استفاده شود.اگر نتیجه ی غربالگری اولیه ی یکی از ازمایشات غیر طبیعی باشد؛ازمایش در روز دیگر تکرار میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.