تست Wright و Coombs Wright

تست رایت

تست Wright و Coombs Wright

تب مالت بیماری عفونی است که توسط گونه‌های مختلف بروسلا ایجاد می‌شود. این باکتری اندام‌های مختلفی نظیر کبد، طحال، استخوان، مغز استخوان، سیستم عصبی مرکزی، بیضه‌ها، ریه‌ها و غیره را آلوده می کند . این باکتری می‌تواند وارد خون شود و ایجاد تب کند . از این جهت است که تب مدیترانه‌ای هم خوانده می‌شود.

 

آزمایش های تشخیصی تب مالت

 

تست رایت (Wright): در این آزمایش آنتی ‌بادی‌های تولید شده علیه باکتری بروسلا در بدن بیمار سنجیده می‌شود. مثبت بودن این تست الزاماً دلیل بر بیماری نمی باشد و با بقیه علائم توسط پزشک تفسیر می‌شود.

تست کومبس رایت (Coombs Wright): آنتی بادی‌ها در بدن فرد آلوده به باکتری تولید می شوند . این آنتی بادی‌ها عمدتاً از نوع IgG هستند که توان آگلوتیناسیون را ندارند و به عبارتی توسط آزمایش رایت قابل شناسایی نمی باشند . در این گونه موارد از معرف کومبس یا آنتی بادی‌های ضد گلوبولین‌های انسانی برای مشاهده آنتی بادی‌ها در سرم بیمار استفاده می‌شود.

روش های تشخیص بیماری

براي تشخـيص اين بيماري از روشـهايي چون كشت و روشـهاي سرولـوژيك استفاده ميشود كه آزمايشهاي سرولوژيك شايعتر و مهمترند.

منظور از آزمايشهاي سرولوژيك ، انجام آزمايش بر روي سرم ِ خون بيمار جهت يافتن آنتي بادي عليه بروسلا مي باشد كه مهمترين آنها عبارتند از : رايت، 2ME   و كومبس رايت

اين بيماري از لحاظ باليني به سه صورت حاد، تحت حاد و مزمن ديده مي شود .

در اوايل هفته دوم مرحله حاد ابتدا بتدريج آنتي بادي IgM در سرم بيمار بالا ميرود و در روز 13 تا 21 به حداكثر خود مي رسد. در اوايل اين مرحله 2ME   منفي بوده ولي بقيه تستها مثبتند. سپس ساخت IgG عليه بروسلا شروع میشود  و پس از چند هفته ميزان ( تيتر ) آن از IgM بيشتر مي گردد.

در اواخر اين مرحله تمامي آزمايشهاي سرولوژي تشخيص بروسلا مثبت مي شوند. در هفته چهارم تا هشتم ِ مرحله حاد بيماري ، تيتر IgG به حداكثر خود مي رسد و در صورت درمان مناسب ، تيتر IgG كاهش يافته ولي تيتر IgM از 6 ماه تا دو سال ممكن است دوام داشته باشد و معمولا هر سه ماه يك رقت كاهش مي يابد.

اگر كاهش تيتر آنتي بادي مشاهده گردد نشان از تأثير مثبت درمان و فروكش كردن بيماري است. حال اگر درمان صورت نگيرد يا ناقص انجام پذيرد، بيماري وارد سير مزمن مي شود.در مرحله مزمن آنتي باديهاي که توليد میشوند اغلب از نوع IgG3 و IgG4 و نيز IgA  هستندكه در اصطلاح به نام آنتي باديهاي ناقص يا مسدود كننده مشهورند.

تست کومبس رایت

در مراحل مزمن بیماری بروسلوز به علت آنکه غالبا IgM کاهش می یابد و تیتر IgG افزایش چشمگیری نشان می دهد و نیز به علت آنکه IgG با ساختمان مونومریک خود یک آگلوتینین قوی محسوب نمی شود، لذا این امکان وجود دارد که در آزمایش رایت جواب منفی عاید گردد.

منفی بودن تیتر سرم مورد آزمایش نباید پزشک را به اشتباه اندازد و بهتر است که تست کومبس رایت در این موارد درخواست شود. این آنتی بادی ها بیشتر از کلاس IgG (عمدتا IgG4  و IgG3) و IgA می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.